Wróć do listy

Restrukturyzacja. Szansa dla przedsiębiorców. Szansa dla branży finansowej?

Złożona sytuacja rynkowa skomplikowała sytuację wielu przedsiębiorców. Pojawiają się przykłady firm borykających się z utratą płynności. To z kolei, staje się powodem do poszukiwania rozwiązań naprawczych. Należą do nich usługi restrukturyzacyjne. Na czym polegają? Jak działają? A przede wszystkim, dlaczego stanowią tak korzystną propozycję dla każdego przedsiębiorstwa zmagającego się z utratą płynności? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej. Spróbujemy również wytłumaczyć, dlaczego usługi restrukturyzacyjne są obecnie niemal równie przydatne pośrednikom finansowym.

restrukturyzacja

Czemu restrukturyzacja firmy to dobry pomysł?

Jeszcze całkiem niedawno wielu przedsiębiorców traktowało utratę kontroli nad biznesem bardzo personalnie. Obecnie, co raz częściej spotykamy się z lepszym rozumieniem uwarunkowań rynkowych, związanym z ograniczonym wpływem przedsiębiorców na wiele czynników zewnętrznych, takich jak np. gwałtowne wzrosty cen. Oczywiście, nie należy zdejmować odpowiedzialności za okręt z jego kapitana, jednak czasem po prostu nie da się ominąć sztormu. I to właśnie jest moment, w którym należy sięgnąć po pomoc.

Warto zaznaczyć, że restrukturyzacja nie jest propozycją kierowaną wyłącznie do firm znajdujących się na skraju upadłości. To równie dobre rozwiązanie dla każdego przedsiębiorstwa, w którym da się zidentyfikować pierwsze niepokojące oznaki kryzysu. Tym bardziej, że w zależności od struktury firmy oraz etapu na jakim zastanie ją postępowanie, mogą zostać wdrożone zupełnie różne metody naprawy.

Na czym polega restrukturyzacja przedsiębiorstwa?

Ogólnie rzecz ujmując, restrukturyzacja jest procesem zmian w ramach przedsiębiorstwa, które umożliwią mu powrót na dobre tory i przywrócą jego rentowność. Jedna z jej form, sformalizowana restrukturyzacja prowadzona w oparciu o przepisy ustawy pozwala na, zgodne z literą polskiego prawa, odroczenie płatności należnych wierzycielom, wstrzymanie egzekucji długu i co równie ważne, odzyskanie zaufania kontrahentów.

Jak już wspominaliśmy, metod naprawczych jest kilka. Ich dobór zależy od sytuacji konkretnego dłużnika. Każda z procedur przewiduje różne instrumenty, mocniej bądź słabiej chroniące dłużnika przed wierzycielami, ale też w sukurs temu, mniej lub bardziej ograniczające swobodę działania chronionego. Najszybszą drogą jest tzw. postępowanie o zatwierdzenie układu, rozpoczynające się od zawarcia umowy pomiędzy dłużnikiem, a doradcą restrukturyzacyjnym. Zadaniem doradcy jest nadzorowanie przebiegu postępowania, wspomaganie zmian uzdrawiających działanie przedsiębiorstwa, a także sporządzenie szeregu dokumentów dotyczących kondycji finansowej przedsiębiorcy, które muszą powstać w toku postępowania. Takich zadań podejmują się profesjonalne, wyspecjalizowane w tym zakresie kancelarie prawne, jak Partner Platinum, kancelaria Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja.

Jedną z najpowszechniejszych form restrukturyzacji przedsiębiorstwa jest postępowanie układowe. Taka metoda działania jest wykorzystywana w przedsiębiorstwach, w których suma wierzytelności spornych nie przekroczyła 15%. Natomiast rodzaje restrukturyzacji będą właściwsze, gdy po stronie dłużnika widoczny będzie czy to głębszy poziom zadłużenia i skomplikowania struktury organizacyjnej, czy też wyższy poziom sporności. Ustawa – Prawo restrukturyzacyjne posiada szeroki wachlarz procedur do wyboru, dzięki czemu w zasadzie zawsze można dobrać odpowiednią formułę postępowania do przypadku konkretnego dłużnika.

Szanse jakie daje wdrożenie postępowania restrukturyzacyjnego

Ważąc na szali perspektywę upadłości i wyjście z problematycznej sytuacji, stosunkowo łatwo podjąć właściwe kroki. Nieco trudniej o decyzję na wcześniejszym etapie degeneracji struktur firmy. Po pierwsze, trudniej wtedy o kompleksową diagnozę zagrożenia. Po drugie, wielu przedsiębiorców uważa, że poradzi sobie z wyzwaniem sama. A jak wiadomo, rozprzestrzenieniu infekcji najłatwiej przeciwdziałać na wczesnym etapie.

Z tych względów szczególnie warto docenić korzyści wynikające z wdrożenia postępowania restrukturyzacyjnego. To, w perspektywie, zawieszenie płatności zobowiązań oraz wstrzymanie egzekucji majątku. Co równie ważne, to również szansa na odzyskanie zaufania kontrahentów. Firma, która w porę rozpoznała problem i podjęła działania naprawcze jest przecież bardziej wiarygodna od niestabilnego partnera biznesowego, który uchyla się od zwrotu należności.

restrukturyzacja

Co z tego wszystkiego wynika dla pośredników finansowych?

Jest w tej opowieści jeszcze jedna perspektywa – operatora finansowego i jego Partnerów. W końcu, Twoja praca opiera się na sprzedaży konkretnych produktów finansowych. I choć jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, musisz móc zaufać swoim współpracownikom wyspecjalizowanym w jeszcze węższym zakresie. Czyli, móc zaufać nam i naszym Partnerom instytucjonalnym. 

Aktualne warunki rynkowe w listopadzie ad. 2022 są równie interesujące dla nas wszystkich. Jako ludzie finansów z długoletnim stażem diagnozujemy sytuację na bieżąco i wyciągamy z niej wnioski. Koniunktura wskazuje na zainteresowanie i popyt na usługi restrukturyzacyjne. Dlatego dla każdego pośrednika finansowego to właśnie one stają się naturalnym obiektem zainteresowania i podstawą działalności. Korzystając ze współpracy z kancelarią Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja możesz zaoferować klientom w potrzebie obsługę na najwyższym poziomie i pomoc. A sam zyskujesz stabilny produkt w zmiennych czasach. Wzmocnij biznes swój i swoich klientów – pora postawić na restrukturyzację!