Jakie produkty finansowe warto polecać klientom?
Kiedy rozpoczynamy pisanie tego artykułu, jesteśmy krótko po lekturze najnowszego obwieszczenia GUS. Dlaczego to od niego zaczynamy temat wpływu inflacji na rynek? Ponieważ aktualne dane (30 listopada 2022), pozwalają patrzeć naprzód z umiarkowanym optymizmem. Sprawdźmy zatem, jak w tym kontekście wygląda bieżąca sytuacja i jakie produkty finansowe są warte Twojej uwagi.
Inflacja – trochę aktualnych danych
W ostatnich dniach listopada br. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące poziomu inflacji w tym miesiącu. Prognozy ekonomistów wskazywały na jego nieznaczny wzrost, powyżej 18%. Tymczasem, z oficjalnych danych GUS wynika, że w listopadzie inflacja wyniosła 17,4%. To o 0,5% mniej niż w październiku.
Bez wątpienia to dobra wiadomość. Inflacja rosła od 16 miesięcy, z przerwą na luty tego roku – to wtedy Rząd wprowadził tarczę antyinflacyjną. Co ciekawe, w listopadzie zanotowano również wzrost wskaźnika ufności konsumenckiej – o 1,5% w porównaniu z październikiem. Jeszcze dokładniejszy ogląd danych pokazuje, że Polacy lepiej oceniają przyszłą i obecną sytuację ekonomiczną kraju oraz swoje aktualne możliwości dokonywania ważnych zakupów.
Trzeba zaznaczyć, że nie dysponujemy jeszcze bardziej szczegółową analizą listopada – jest na to jeszcze za wcześnie. Jednak doświadczenia poprzednich lat oraz dane dotyczących konsumpcji w ubiegłych miesiącach pozwalają nam na ostrożne prognozy. Jakie konkretnie? Umiarkowanie wysoki poziom konsumpcji świadczy o utrwaleniu zamożności polskiego społeczeństwa na ustalonym poziomie. Wydaje się, że rosnąca do października 2022 inflacja spowodowała przeniesienie atencji konsumentów w stronę innych niż dotychczas, produktów finansowych. To z kolei, wynika z kilku różnych czynników.
Rynek produktów finansowych w końcu 2022 roku
Nie da się ukryć, że sytuacja na rynku produktów finansowych uległa przetasowaniu. Widać wyraźnie, że rynek kredytów opiera się w tym momencie głównie na pożyczkach gotówkowych i ratalnych. Dane zgromadzone przez BIK za październik br. wykazują, że wartość rynku pożyczek gotówkowych zmalała ogółem o 2,9%. Czy to dużo? Nie na tyle, by bić na alarm. Zważywszy na ogólny trend, możemy uznać, że rynek pożyczek gotówkowych trzyma się całkiem dobrze i nadal jest wart uwagi. Szczególnie, gdy przyjrzymy się dokładniejszym danym dotyczącym dwóch przedziałów – kredytów do 5 tys. złotych (do góry o 5,7%) i powyżej 50 tys. złotych (wzrost o 2,6%). Jak widzisz sam, to pozytywne wskaźniki.
Z kolei rynek kredytów ratalnych zanotował wzrost o 20,6% w ujęciu liczbowym. Warto zauważyć, że liczba i wartość tych kredytów udzielonych między styczniem i październikiem 2022 jest wyższa niż w porównywalnym okresie w zeszłym roku. Kolejna dobra, nawet jeszcze lepsza wiadomość. Co w związku z tym, z innymi produktami finansowymi?
Restrukturyzacja, faktoring i leasing – święta trójca
Pora na kilka naszych wniosków. Mamy dla Ciebie dobre wiadomości. Widzimy zmianę trendu w tym roku i naszym zdaniem najlepiej uwidacznia ją popyt na usługi restrukturyzacyjne. Sytuacja gospodarcza sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się skorzystać z usług kancelarii specjalizujących się właśnie w restrukturyzacji. Warto wiedzieć, że decyzja o skorzystaniu z takich usług niekoniecznie wiąże się z ryzykiem upadłości firmy. Często przedsiębiorcy widząc pierwsze symptomy nieprawidłowości w swoich strukturach proszą o pomoc fachowców doświadczonych w przekształcaniu przedsiębiorstw. Więcej na ten temat mówimy w naszym poprzednim wpisie na blogu.
Nie mamy wątpliwości – jest popyt na usługi restrukturyzacyjne. W naszej opinii to obecnie najopłacalniejsze produkty finansowe. Zarówno z punktu widzenia pośrednika, jak i klienta. Ale niejedyne! Po piętach depcze im faktoring. Uważamy, że przyczyny jego upowszechnienia są podobne jak w przypadku restrukturyzacji. To kolejny instrument finansowy, który należy do obecnie najkorzystniejszych, zarówno dla klientów jak i pośredników. Świętą trójcę najopłacalniejszych produktów finansowych uzupełnia leasing – wciąż jedna z najpopularniejszych form finansowania firmowych wydatków. Bez wątpienia niezmienną zaletą leasingu jest jego uniwersalność – to dobra propozycja dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.
Jak widzisz, sytuacja gospodarcza daje powody do pewnego optymizmu. Jeśli w swojej codziennej pracy postawisz na opłacalne produkty finansowe, cieszące się cały czas dużym powodzeniem, nie ma powodu, by nie patrzeć śmiało w przyszłość. My będziemy na bieżąco monitorować sytuację i dzielić się z Tobą aktualnymi informacjami i wnioskami. Dzięki temu, możesz mieć pewność, że żadna istotna zmiana Cię nie ominie. Wystarczy, że będziesz na bieżąco z naszymi blogami. Do następnego razu!